Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Pacjenci o toksynie botulinowej - wielu będzie rozczarowanych
2015-08-24

1. września Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę leków refundowanych, która niesie istotne m.in. zmiany dla pacjentów z nietrzymaniem moczu, którzy będą mogli skorzystać z refundowanego leczenia toksyną botulinową w ramach nowego programu lekowego.

O włączenie zabiegów z toksyny botulinowej na listę leków refundacyjnych, od lat zabiegało Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti". Dostęp do tej terapii ma duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku kobiet z ciężkimi, opornymi na standardowe metody leczenia postaciami pęcherza nadreaktywnego, które obecnie nie mają żadnej alternatywy terapeutycznej prócz wysoko inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Skuteczność toksyny botulinowej w zaburzeniach oddawania moczu związana z nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego nie budzi wątpliwości, a badania wykazują, że podawanie toksyny przyczynia się do istotnej poprawy klinicznej, w tym zmniejszenia liczby epizodów nietrzymania moczu, zmniejszenia liczby mikcji oraz poprawy parametrów urodynamicznych.

- Jesteśmy zadowoleni z decyzji Ministra Zdrowia, poszerzającej zakres terapeutyczny w leczeniu nadreaktywności pęcherza-powiedziała prezes Urocnti, Anna Sarbak. Dla naszych członków jest to ważna informacja, aczkolwiek mamy świadomość, że dla wielu będzie rozczarowaniem, gdyż program lekowy obejmie stosunkowo niewielką grupę osób z pęcherzem nadreaktywnym, które szukają pomocy. Tym bardziej z niecierpliwością czekamy na refundacje innych terapii, które przeszły pozytywną weryfikacje AOTMiT w ubiegłym roku. 

Przypomnijmy, z grupy leków antycholinergicznych, zaliczanych do terapii I rzutu w leczeniu pęcherza nadreaktywnego, do których należą: tolterodyna, fezoterodyna, trospium, darifenacyna, solifenacyna oraz oksybutynina, tylko dwie - tolterodyna i solifenacyna, dostępne w Polsce w postaci 6 leków, podlegają refundacji. Pozostałe, będące w sprzedaży na terenie Polski leki (fezoterodyna, trospium, darifenacyna, oksybutynina), nie są refundowane z NFZ. Leki antycholinergiczne obarczone są licznymi skutkami ubocznymi i wielu pacjentów nie może ich przyjmować. Odpowiedzią na ten problem jest mirabegron - lek będący agonistą receptorów 3-andrenergicznych, zaliczany do terapii II rzutu. Mimo pozytywnej rekomendacji AOTMiT,  lek wciąż nie jest refundowany i można go nabyć jedynie pełnopłatnie.
REKLAMA