Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Toksyna botulinowa objęta refundacją w leczeniu NTM
2015-08-19
Zgodnie z nowym projektem wykazu leków refundowanych, który został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, od 1 września bieżącego roku refundacją objęta zostanie toksyna botulinowa typu A w leczeniu nietrzymania moczu.

Pacjenci będą mogli skorzystać z refundowanego leczenia toksyną botulinową w ramach nowego programu lekowego – Leczenie neurogennej nadreaktywności wypieracza. Po spełnieniu kryteriów kwalifikacji, leczeniu będą mogli poddać się pacjenci z nadreaktywnością mięśnia wypieracza pęcherza moczowego o podłożu neurogennym, po stabilnych urazach rdzenia kręgowego oraz pacjenci ze stwardnieniem rozsianym.

Kryteria włączenia chorego do programu są następujące: wiek powyżej 18 lat; nietrzymanie moczu z parć naglących; neurogenna nadreaktywność mięśnia wypieracza potwierdzona badaniem urodynamicznym wykonanym nie później niż rok przed kwalifikacją do programu; stan po stabilnym urazie rdzenia kręgowego lub stwardnienie rozsiane; niedostateczne wyniki dotychczasowego leczenia (m.in. pogorszenie się czynności nerek, przetrwałe nietrzymanie moczu z parć naglących, pojawienie się zastoju w górnych drogach moczowych, zwiększenie istniejącego zastoju w górnych drogach moczowych; pojawienie się objawowych, nawracających zakażeń górnych dróg moczowych; nietolerancja leczenia antycholinergicznego); zgoda pacjenta na konieczność czystego przerywanego cewnikowania w razie potrzeby; negatywny wywiad w kierunku neuropatii obwodowych oraz nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku.

Wszystkie powyższe kryteria muszą zostać spełnione, aby pacjent mógł przystąpić do programu lekowego. W przypadku niepowodzenia terapii, podanie toksyny botulinowej będzie mogło być ponowione, jednak nie wcześniej niż po 3 miesiącach. W sytuacji powodzenia leczenia, podanie toksyny botulinowej będzie mogło być powtórzone, jednak nie częściej niż od 6 do 9 miesięcy.

Wprowadzenie powyższego programu lekowego jest ogromną szansą dla tych pacjentów, którzy ze względu na stwardnienie rozsiane lub stan po urazie rdzenia kręgowego cierpią na nadreaktywność pęcherza moczowego, a u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło pożądanego rezultatu.REKLAMA