Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Zmiany na lepsze dla pacjentów z rakiem prostaty
2019-09-01

Pacjenci z radością odnotowują długo oczekiwane zmiany w programie lekowym "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)".

Po prawie dwóch latach interwencji, dziesiątkach pism kierowanych do Ministerstwa Zdrowia, licznych telefonach i publikacjach w mediach, na liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała już od 1 września 2019 roku, wprowadzono zmiany w programie lekowym, z którego skorzystają pacjenci z rakiem prostaty.

Od 1 września do programu lekowego "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)" przed chemioterapią został dodany lek Xtandi (enzalutamid).

Minister Zdrowia zdecydował się również znieść sztuczne ograniczenie, jakim jest skala Gleasona, w kwalifikacji pacjentów do ww. programu lekowego.

Możliwość kwalifikacji do programu obejmuje również osoby, które już wcześniej, komercyjnie leczyły się za pomocą leku Xtandi (enzalutamid).

Nadal jednak pozostawiono w programie zakaz sekwencyjnego leczenia, o zniesienie którego również postulowało Stowarzyszenie "UroConti".