Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Podsumowanie Konferencji WCW - apel UroConti do Ministra Zdrowia
2019-06-25

Delegaci Walnego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia "UroConti" skierowali pismo do prof. Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia. List był podsumowaniem wniosków zebranych podczas konferencji WCW z 24 czerwca.

W piśmie Delegaci podziękowali za umieszczenie w tym roku, po 8 latach od złożenia wniosku, procedury neuromodulacji nerwów krzyżowych w koszyku świadczeń gwarantowanych.

W dalszej części pisma Delegaci zwrócili uwagę, że większość problemów pacjentów cierpiących z powodu nietrzymania moczu wciąż nie doczekała się jakiegokolwiek rozwiązania. W związku z tym zwrócili się do Ministra Zdrowia z prośbą o:
• urealnienie limitów cenowych na refundowane środki absorpcyjne (pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, wkłady i podkłady), tak aby wynosiły one co najmniej 1,5 zł za szt.,
• wprowadzenie jednego, jasnego kryterium medycznego (nietrzymanie moczu) uprawniającego do refundacji środków absorpcyjnych,
• stworzenie drugiej linii leczenia farmakologicznego dla zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB),
• uznanie problemu zdrowotnego jakim jest zespół pęcherza nadreaktywnego za równie istotny co nietrzymanie moczu i w konsekwencji dopisanie do listy leków dla osób powyżej 75. roku życia leków urologicznych stosowanych w nietrzymaniu moczu,
• wprowadzenie nowej umiejętności lub nadspecjalizacji lekarskiej pod nazwą "uroginekologia",
• poprawienie programu lekowego, pod nazwą "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)", poprzez zniesienie monopolu jednego leku przed chemioterapią, zniesienie zakazu sekwencyjnego leczenia oraz zniesienie ograniczenia, jakim jest skala Gleasona, w kwalifikacji pacjentów do programu.