Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Otwarcie zmodernizowanego oddziału urologicznego w Szpitalu Klinicznym w Zabrzu
2019-04-03

Jak pisze Rynek Zdrowia, Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu kosztem ponad 8,2 mln zł zmodernizował oddział urologiczny, przebudowując pomieszczenia i wyposażając je w nową aparaturę medyczną.

"Przedsięwzięcie zostało sfinansowane w większości z unijnych środków - z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz funduszy resortu zdrowia pochodziło ponad 6,9 mln zł. Pozostałe 1,3 mln zł dołożył szpital.
Modernizacja oddziału urologicznego była niezbędna - wcześniej warunki nie pozwalały na zapewnienie pacjentom pomocy na oczekiwanym przez nich poziomie, były też poniżej standardów rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Przebudowa oddziału objęła m.in. wydzielenie sali pooperacyjnej oraz izolatki, co pozwoli zmniejszyć liczbę zakażeń szpitalnych. Stworzono dyżurkę pielęgniarską z punktem zabiegowym oraz dyżurkę lekarzy. Poszerzono przejścia do sal chorych, a każdy pokój wyposażono w toaletę. Powstała też kuchnia oddziałowa.
Na wyremontowanym oddziale zamontowano nowy sprzęt do diagnostyki pacjentów - m.in. ultrasonograf, który posłuży do zabiegów biopsji prostaty i obrazowania całego układu moczowego, a także zestaw do cystoskopii, który będzie wykorzystywany do obrazowania wnętrza pęcherza moczowego. Kupiono również zestaw do urodynamiki, przydatny w ocenie zaburzeń układu moczowego.

Na bloku operacyjnym pojawił się laparoskop, umożliwiający małoinwazyjne operacje nowotworów miedniczki i moczowodu. Ultrasonograf z możliwością obrazowania śródoperacyjnego będzie wykorzystywany np. w operacjach usuwania raka nerki. Kupiono też nowoczesne stoły operacyjne, pozwalające na bezpieczne ułożenie chorego podczas długich zabiegów. Zakład Patomorfologii wyposażono w sprzęt do obróbki i przechowywania materiału histopatologicznego.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego im. Prof. S. Szyszko dysponuje 344 łóżkami. Działa tu 11 klinik, 26 oddziałów i 4 zakłady. Każdego roku w szpitalu hospitalizowanych jest ok. 22 tys. chorych, w tym ok. 1 tys. na oddziale urologicznym."

Więcej: www.rynekzdrowia.pl