Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

MZ potraja objętość wzoru zlecenia na wyroby medyczne
2019-04-01

MZ, jak pisze portal Polityka Zdrowotna, za nic ma czas lekarzy i pacjentów. Podczas 15-minutowej wizyty przeznaczonej na konsultacje z pacjentem i diagnostykę, mają wypełnić nowy wniosek, którego skompletowanie wymagać może nawet 20 minut.

Nowy wzór to załącznik do rozporządzenia z dnia 21 marca br. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego.

Jak pisze portal: "Prezes NRL Andrzej Matyja wystosował w czwartek (28 marca) pismo do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, w którym ocenił 7-stronicowy wzór zlecenia jako wyraz niezrozumienia realnego stanu i potrzeb publicznej opieki zdrowotnej przez Ministerstwo Zdrowia. Lekarze podkreślają, że czas na wypełnienie dokumentu może zdominować wizytę lekarską - przeciętnie, polskiemu pacjentowi przysługuje 15 minut na konsultację lekarską. Wypisanie nowego wzoru zlecenia może zajmować lekarzowi nawet 20 minut. Oznacza to zmniejszenie możliwej liczby przyjmowanych pacjentów, wydłużenie kolejek, ograniczenie dostępu do wyrobów medycznych oraz publicznego systemu zdrowia ogółem.

- Już teraz wypełnienie 2-stronicowego zlecenia zajmuje lekarzom dużo czasu i bywa problematyczne. Uwzględniając poziom informatyzacji polskich gabinetów lekarskich, który wynosi ok. 30 procent, 7-stronicowy dokument będzie musiało wypełniać ręcznie ponad 60 tysięcy lekarzy - zauważa A. Matyja.(…)
Naczelna Izba Lekarska zaapelowała o "refleksję i szybką nowelizację rozporządzenia i istotne uproszczenie wzoru zlecenia".

Więcej: www.politykazdrowotna.com

Nowy wzór zlecenia do pobrania