Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

CystoCare, czyli wiedza uspokaja
2018-12-10

Każdy pacjent przed operacją czuje niepokój, czasem strach. Tymczasem kompleksowa informacja i rozmowa lekarza z pacjentem to często nieoceniony, a także niedoceniany "środek uspokajający". Dlatego lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na szczecińskich Pomorzanach opracowali program "CystoCare", dedykowany pacjentom czekającym na jedną z poważniejszych operacji, jaką jest wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu.

"CystoCare" to element edukacji przedoperacyjnej dla chorych z rakiem pęcherza, którzy zakwalifikowani zostali do radykalnej operacji jego wycięcia, czyli cystektomii. Cykliczne spotkania z pacjentami odbywają się średnio raz na dwa miesiące w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji omawiany jest przebieg choroby nowotworowej pęcherza, sposób jej leczenia, metody operacyjne. W przejrzysty sposób lekarze pokazują na czym polegać będzie operacja i jaką metodą może być wykonana. Pacjenci obejrzeć mogą sprzęt, jaki wykorzystywany będzie podczas zabiegu. Otrzymują również informacje na temat tego, jak będą funkcjonowali po operacji, co się zmieni w ich życiu, jakie przebiegać będzie rehabilitacja. Mają możliwość porozmawiania z lekarzami kliniki, a także z pacjentami, którzy już przeszli operację wycięcia pęcherza i są ogromnym wsparciem dla tych, którzy na zabieg czekają.

W spotkaniu udział biorą także pielęgniarki stomijne, onkolog, psycholog oraz rodziny pacjentów.
Pomysłodawcą spotkań jest dr n. med. Artur Lemiński z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2. Spotkania i rozmowy z pacjentami i ich bliskimi pozwalają "oswoić się" z chorobą, operacją i jej skutkami. Program "CystoCare" jest wyjątkowy w skali kraju. Jego idea była prezentowana podczas tegorocznego kongresu Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Katowicach.

Lekarze Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2 usuwają pęcherz moczowy z powodu raka metodą laparoskopową. Pierwszy taki zabieg szczecińscy urolodzy przeprowadzili w lipcu 2016 roku. Cystektomia  laparoskopowa oznacza redukcję powikłań, po operacji nie dochodzi do rozejścia się ran czy przepuklin, a pacjent szybciej dochodzi do siebie i nie odczuwa tak dużego bólu, jak w przypadku tradycyjnych metod operacji.

Nowotwór pęcherza jest jednym z 10 najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Powód? "Prozaiczny" - palenie tytoniu. Na chorobę zapadają głównie mężczyźni, rzadziej kobiety. W całej Europie to ok. 150 000 osób rocznie, z czego 52 000 umiera. Często pacjenci zgłaszają się do urologa zbyt późno. Nasz niepokój powinna wzbudzać obecność krwi w moczu, a standardowym i wcale niedrogim badaniem, mogącym wykryć chorobę, jest po prostu USG pęcherza.