Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Prostatektomię zrobi Robot da Vinci
2018-10-30

Operacja usunięcia raka w asyście robota medycznego da Vinci została po raz pierwszy wykonana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Przeprowadził ją zespół specjalistów HIFU CLINIC Centrum Leczenia Raka Prostaty na terenie Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim pod kierunkiem międzynarodowego eksperta chirurgii robotycznej dr. Deliu Victora Matei. Operacji poddano 27 i 28 października dwóch pacjentów.

Prostatektomia radykalna w asyście robota da Vinci jest najnowocześniejszą i najbardziej zaawansowaną technologicznie metodą leczenia raka prostaty. Celem zabiegu jest pełne wyleczenie pacjenta z zachowaniem jego funkcji seksualnych oraz uniknięcie powikłań takich jak nietrzymanie moczu.

Jest to minimalnie inwazyjna metoda polegająca na usunięciu zmienionego chorobowo gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, a w niektórych przypadkach, również węzłów chłonnych. Wykonywanych jest pięć otworów wielkości od 0,5 do 2 cm na skórze brzucha, przez które wprowadzane są do ciała pacjenta ramiona robota. Na jednym z ramion znajduje się stereoskopowa kamera, pozwalająca na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Pozostałe ramiona obsługują narzędzia chirurgiczne. Chirurg operuje robotem z konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota i pozwala uniknąć ruchów nieintencjonalnych, np. drżenia rąk operatora. Ramiona robota medycznego da Vinci oraz jego końcówki robocze charakteryzują się też znacznie większą ruchomością niż narzędzia wykorzystywane w tradycyjnej prostatektomii laparoskopowej. Obecnie cena zabiegu pokrywana w 100 proc. przez pacjenta wynosi 47,5 tys. zł.

"Jesteśmy szczęśliwi, że możemy zaoferować tę metodę polskim pacjentom i nie muszą już oni wyjeżdżać za granicę. Współpraca w modelu publiczno-prywatnym przybliża nas do uzyskania refundacji" - powiedział biorący udział w zabiegu dr hab. n. med. Artur A. Antoniewicz, konsultant krajowy ds. urologii.
Operację nadzorował dr Deliu Victora Matei, ekspert procedur uroonkologicznych - wykonał ponad 4 tys. procedur, w tym ponad 2 tys. endoskopowych i 1 tys. robotycznych. Obecnie pracuje w Europejskim Instytucie Onkologii w Mediolanie.

Źródło: www.pulsmedycyny.pl

REKLAMA