Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Absurdalny wymóg NFZ
2018-10-15

Narodowy Fundusz Zdrowia przy okazji przejścia z dokumentu papierowego na e-zlecenia próbuje narzucić konieczność posiadania pełnomocnictwa na odbiór wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie. 

NIERACJONALNE PRZEPISY UTRUDNIĄ ŻYCIE PACJENTOM ZAOPATRUJĄCYM SIĘ  CYKLICZNIE W ŚRODKI CHŁONNE

Członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti" są zaniepokojeni zapisami projektu zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne. Boją się, że choć w założeniu zmiany miały być ułatwieniem dla osób starszych, chorych, niesamodzielnych i ich rodzin, to w rzeczywistości zmierzają w odwrotnym kierunku.

Projekt zarządzenia ukazał się 19 września br. i od razu wywołał kontrowersje. Szczególny niepokój pacjentów z nietrzymaniem moczu budziły zapisy paragrafu 13 zarządzenia, w myśl których zlecenie może zostać zrealizowane wyłącznie w miejscu udzielania świadczeń a potwierdzenia odbioru wyrobu medycznego dokonuje on sam lub osoba działająca w jego imieniu, na podstawie pisemnego upoważnienia wystawionego przez samego świadczeniobiorcę lub lekarza, gdy stan zdrowia pacjenta uniemożliwia samodzielne wystawienie dokumentu. Dotyczy to odbioru środków pomocniczych realizowanych co miesiąc (pieluchomajtki, majtki chłonne, wkładki, worki stomijne, cewniki jednorazowe itp.).

- Wprowadzenie obowiązku posiadania pełnomocnictwa dla pacjentów zaopatrujących się w cyklu miesięcznym w wyroby medyczne to nowy pomysł NFZ, który uważamy za kolejne biurokratyczne utrudnienie - mówi Elżbieta Żukowska, sekretarz zarządu głównego UroConti.

Dotychczas wymóg posiadania pełnomocnictwa nie obejmował osób realizujących odbiór środków cyklicznych, których wysokość refundacji wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Projekt zarządzenia Prezesa NFZ zmienia tę zasadę poprzez wykreślenie słów: "z wyjątkiem wyrobów medycznych przysługujących comiesięcznie".
REKLAMA