Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Lublin ma sprzęt do brachyterapii
2018-09-27

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie zakupiło nowoczesny sprzęt do brachyterapii raka prostaty. Pierwsi pacjenci mogą już korzystać z tej metody leczenia w Zakładzie Brachyterapii.

Brachyterapia to metoda radioterapii, która polega na precyzyjnym umieszczeniu źródła promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub w jej pobliżu, które niszczy nowotwór, oszczędzając okoliczne zdrowe tkanki.
- Dysponujemy nowoczesną salą zabiegową wyposażoną w tomograf komputerowy, dzięki czemu w czasie zabiegu, na miejscu możemy wykonać u pacjenta od razu diagnostykę obrazową, co umożliwia precyzyjne umieszczenie aplikatorów w zmianie nowotworowej i zaplanowanie leczenia. Dzięki nowej aparaturze będziemy teraz kompleksowo przygotowani również do leczenia nowotworów gruczołu krokowego - mówi dr n. med. Dariusz Kieszko, Kierownik Zakładu Brachyterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Zakład Brachyterapii COZL odwiedza niemal 500 pacjentów rocznie z całego województwa lubelskiego. Są to osoby z nowotworami ginekologicznymi, laryngologicznymi, jak również rakiem płuc, przełyku i skóry. Zakład Brachyterapii COZL, jako jedyny w Polsce, przeprowadza również brachyterapię zmian pierwotnych i przerzutowych w wątrobie.
- Jest to nowa metoda leczenia paliatywnego dla pacjentów, u których wyczerpały się inne możliwości leczenia, jak np. leczenie chirurgiczne, czy chemiczne. Dzięki niej możemy bezpośrednio napromieniować zmiany nowotworowe, oszczędzając zdrowe tkanki. Do naszego zakładu na brachyterapię wątroby przyjeżdżają pacjenci z całej Polski - dodaje dr n. med. Dariusz Kieszko.

Do tej pory Zakład Brachyterapii świadczy usługi ambulatoryjne. Pacjenci wymagający leczenia w warunkach szpitalnych są hospitalizowani w Oddziale Ginekologii Onkologicznej lub Oddziałach Radioterapii COZL. Po rozbudowie szpitala, która ma zakończyć się w 2019 roku część pacjentów będzie mogła być leczona w warunkach szpitalnych, dzięki powstaniu oddzielnego Oddziału Brachyterapii z łóżkami.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
REKLAMA