Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Pieluchy będą droższe
2018-08-03

O rosnących cenach pieluch, papieru toaletowego i chusteczek poinformował koncern Procter&Gamble. Producent tak zwanych artykułów szybko zbywalnych, Kimberly-Clark, zapowiedział w komunikacie, że rosnące koszty towarów zmniejszą spodziewany zysk.

Miazga drzewna - inaczej ścier drzewny - jest półproduktem w procesie wytwarzania papieru i innych artykułów papierniczych. Miazgę pozyskuje się z drewna takich gatunków jak: jodła, sosna, świerk, topola, buk, osika, a nawet eukaliptusy.

Globalne zapotrzebowanie na ten surowiec jest bardzo wysokie, a ostatnio jego podaż spadła, m.in. przez strajk brazylijskich kierowców oraz przez wyjątkowo gorące lato w krajach nordyckich.
Dodatkowo, już od przyszłego roku Chiny, zamierzają zabronić importu 24 kategorii odpadów, w tym papierowych. Biorąc pod uwagę, że Kraj Środka uczestniczy w ponad połowie międzynarodowego obrotu odpadami plastikowymi i papierowymi, na rynku z pewnością można spodziewać wzrostu cen. W 2015 r. do Chin przywieziono ponad 29 mln ton makulatury, co stanowiło 51 proc. światowego handlu.

Połowa drewna, będącego w obrocie handlowym na całym świecie, wykorzystywana jest do produkcji papieru. Z szacunków Europejskiej Konfederacji Przemysłu Papierniczego wynika, że światowa produkcja papieru i tektury w 2017 r. osiągnęła 420 mln ton.

Produkcja papierowych wyrobów higienicznych i do użytku domowego zwiększyła się o około 1,1 proc. w porównaniu do 2016 r. i stanowiła 8 proc. całkowitej produkcji. Szacuje się, że recykling papieru w krajach członkowskich CEPI (do których należy m.in. Polska) osiągnął poziom 48,4 mln ton, tj. o około 1,3 proc. więcej niż w 2016 r.

Źródło: www.next.gazeta.pl