Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Zakupy centralne? - nie, dziękujemy
2018-07-18

Wczoraj w Sejmie był omawiany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w którym bez przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji, dodano przepis dotyczący organizowania przez NFZ centralnych przetargów na zakup wyrobów medycznych, leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

Doświadczenie wielu krajów europejskich wskazuje, że problemem jest zapewnienie transferu wiedzy i informacji pomiędzy użytkownikami (szpitalami, operatorami, pacjentami), a podmiotem decydującym o treści przetargu, kryteriach, wielkości oraz zakresie zamówienia. W niektórych państwach (UK) system centralnych przetargów jest bardzo złożony i zakłada konieczność współkształtowania formy przetargowej przez wiele instytucji i interesariuszy.
Na tym tle niestety dość blado wygląda nasz rodzimy projekt regulacji, który sprowadza się do przepisu wyposażającego NFZ w wyraźną kompetencję do prowadzenia tego rodzaju działań. Pomiędzy kierunkowym (zadaniowym) określeniem pozycji prawnej NFZ do organizowania przetargów a ustawowym obramowaniem gwarantującym właściwe funkcjonowanie takiego systemu jest daleka droga…

Pacjenci się na to nigdy nie zgodzą - mówi Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti". Centralne zakupy mogą oznaczać, że o wyborze wyrobów medycznych, w tym pieluch, podkładów itp. będzie decydował urzędnik NFZ, który zapewne wybierze produkt o niskiej chłonności i w jednym rozmiarze bo tak będzie najtaniej - konkluduje.

Pełne brzmienie projektu (przedmiotowe przepisy są od str. 12 projektu)

Źródło: www.rynekaptek.pl