Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

48. Kongres Naukowy PTU spełnił swoje zadania edukacyjne
2018-06-14

O najważniejszych tematach poruszanych podczas 48. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego (Katowice, 11-14 czerwca 2018) w rozmowie z Rynkiem Zdrowia opowiedział prof. Piotr Chłosta, prezes PTU, kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM.

- Urolodzy w przeważającej części swojej praktyki klinicznej zajmują się leczeniem chorych na nowotwory złośliwe wywodzące się z układu moczowego. Są to, między innymi, nowotwory gruczołu krokowego, nowotwory nerki, pęcherza moczowego, jąder. Te choroby stanowią dominującą część praktyki urologicznej współczesnego lekarza tej specjalizacji, który jest chirurgiem układu moczowego u obu płci i układu moczowo-płciowego męskiego – powiedział prof. Piotr Chłosta.

Dlatego uroonkolgia stanowiła temat przewodni zarówno tegorocznej, jak i poprzednich edycji Kongresu PTU. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że odsetek chorób uroonkologicznych , spośród globalnej liczby nowotworów , jest na tyle istotny, bo stanowiący ok. 25 proc., że ten problem zdrowotny posiada swój ciężar gatunkowy.
Z kolei w samej grupie chorób uroonkologicznych dominują nowotwory gruczołu krokowego. Na kolejnym miejscu są nowotwory nerki, wreszcie pęcherza moczowego.

- Jednak nie tylko leczenie chorych na raka było istotną częścią naszego kongresu. Zajmowaliśmy się również zaburzeniami czynnościowymi ze strony dolnych dróg moczowych, a także problemami niepłodności i dysfunkcji erekcyjnej - wylicza prezes PTU.

Ważną częścią programu 48. Kongresu Naukowego PTU były też zagadnienia związane z technologiami medycznymi stosowanymi w urologii, a także z rosnącą dostępnością do leczenia ogniskowego chorych na raka gruczołu krokowego.

- Ponadto odbyło się wiele sesji plakatowych, które pozwoliły wyłonić, z dużego potencjału naszego środowiska, młode talenty. To osoby, które w przyszłości będą decydować o jakości pracy naszego Stowarzyszenia. Uważam, że 48. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego spełnił swoje zadania edukacyjne.

Kongres PTU już po raz trzeci odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
REKLAMA