Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Apel UroConti do MZ
2018-05-30

Rada Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti wystosowała do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego apel, w którym dziękując za ostatnie działania MZ na rzecz chorych z NTM, wysunęła kilka postulatów.

Podziękowania dotyczyły umieszczenia w katalogu świadczeń refundowanych procedury neuromodulacji krzyżowej dla pacjentów cierpiących na ciężkie postacie NTM i za poszerzenie neuromodulacji krzyżowej również o oddziały ginekologiczno-położnicze, a także zwiększenie od 3 marca br. limitu ilościowego na refundowane środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk miesięcznie, o co Stowarzyszenie Osób z NTM "UroConti" apelowało od początku swojego istnienia. Niestety, wraz ze zmianą limitu ilościowego nie zmieniono proporcjonalnie limitu cenowego w efekcie czego na zmianie zyskały jedynie osoby zaopatrujące się w najtańsze wkłady urologiczne, a pacjenci korzystający z ustawy "za życie" wręcz stracili.

Zaapelowano do Ministra Zdrowia o:

  • Urealnienie limitów cenowych na refundowane środki absorpcyjne (pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, majtki chłonne, wkłady i podkłady), tak aby wynosiły one co najmniej 1,5 zł za szt.

  • Wprowadzenie jednego, jasnego kryterium medycznego (nietrzymanie moczu) uprawniającego do refundacji środków absorpcyjnych.

  • Poszerzenie listy leków refundowanych w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB) o nowe substancje medyczne.

W imieniu Sekcji Prostaty działającej przy Stowarzyszeniu wysłano postulaty:

  • Poprawienie programu lekowego, który został poszerzony od 1 listopada 2017 r., pod nazwą "Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD-10 C-61)" o dwa nowe leki: Xtandi (enzalutamid) oraz Xofigo (dichlorek radu-223).

  • Uporządkowanie procedury leczenia pacjentów z rakiem prostaty.

Pełna treść apelu dostępna jest tutaj.