Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

NFZ obiecuje dodatkowe 450 mln na rehabilitację i 270 mln na wyroby medyczne
2018-05-08

7 maja Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowała poselski projekt ustawy dedykowany osobom niepełnosprawnym. Projekt stworzony w odpowiedzi na protest rodzin osób zmagających się ze znaczną niepełnosprawnością w sejmie, przyznaje osobom niepełnosprawnym dodatkowe uprawnienia w zakresie korzystania ze świadczeń zdrowotnych i wyrobów medycznych.

Fundusz zabezpieczył przychody prawie 1 mld zł na realizacje projektu. Andrzej Jacyna, prezes NFZ zapowiedział, że ostanie zabezpieczona odpowiednia ilość środków finansowych na realizację projektu. W pierwszym kwartale 2018 r. fundusz ma nadwyżkę w dochodach w wysokości 100 mln zł, co będzie stanowiło pierwszą transzę. Z kalkulacji fundusz wynika, że w celu wypełnienia zobowiązań ustawowych w drugim półroczu 2018 r. należy przeznaczyć na rehabilitację dodatkowe 450 mln zł, zaś na zaopatrzenie w wyroby medyczny 270 mln zł.

- Planowane zwiększenie wydatków na rehabilitację skutkuje 30 procentowym wzrostem nakładów na tego typu świadczenia. Planowaną zmianę możemy uznawać za przełom - mówi Andrzej Jacyna podczas posiedzenia komisji. - Mamy również zaplanowane fundusze na projekty związane z realizacją postulatów Porozumienia Rezydentów oraz podniesienie wycen świadczeń, które pokryją koszty związane z podniesieniem dochodów w porozumieniach medycznych - mówił prezes NFZ.  

- Mamy do czynienia z sytuacją ograniczania umów dla prywatnych świadczeniodawców. Chcemy, aby prywatne podmioty medyczne wyciągnęły ręce po 450 mln zł. Planujemy również ogłoszenie konkursów uzupełniających. W wielu miejscach stykamy się z problemem braku dostępu do świadczeń - dowiadujemy się z dalszej wypowiedzi prezesa o planach Funduszu.

Źródło: www.politykazdrowotna.com

Projekt ustawy dedykowany osobom niepełnosprawnym
REKLAMA