Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Ruszają prace nad stworzeniem rejestrów medycznych
2018-03-02

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje rozpoczęcie prac nad utworzeniem rejestrów medycznych. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły chorób onkologicznych. To odpowiedź na jeden z postulatów środowisk pacjenckich.

W trakcie posiedzenia Parlamentarnego zespołu do spraw organizacji ochrony zdrowia prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiedział rozpoczęcie prac nad utworzeniem rejestrów medycznych. Będą to rejestry narządowe , np. onkologiczne, urologiczne. Dane z rejestrów medycznych dostępne dla wszystkich.

Jak podkreślił Andrzej Jacyna, "jestem zwolennikiem standardów w medycynie i to nie miękkich w formie obwieszczeń, tylko twardych standardów określających zasady leczenia na każdym poziomie od POZ po wysoką specjalistykę. Niestety w Polsce do tej pory jakoś nie udało się przebrnąć tego tematu. Nadal jest opór przed standardami i to głównie środowiska lekarskiego. Jestem zwolennikiem zapożyczenia tych standardów, które już działają powszechnie w świecie. Myślę, że możemy ewentualnie je złagodzić jeśli nas nie stać na te standardy" - dodał szef NFZ.

O utworzenie rejestrów medycznych od dawna zabiegają organizacje środowiska pacjenckie. Chodzi m.in. o możliwość zebrania danych na temat jakości świadczeń udzielanych przez poszczególne placówki medyczne.

Źródło: www.politykazdrowotna.com 
REKLAMA