Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Czy NFZ obniża limit cenowy na środki absorpcyjne?
2018-02-20

ŚIA przypomina, że z dniem 3 marca 2018 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.

Rozporządzenie to wprowadza m. in. nowe wyroby medyczne oraz zmiany w liczbie sztuk pieluchomajtek z 60 do 90 sztuk przysługujących świadczeniobiorcy comiesięcznie, przy zachowaniu obowiązujących limitów finansowania ze środków publicznych.

W związku z powyższym świadczeniodawcy posiadający w swojej ofercie asortymentowo-cenowej wyroby medyczne o kodach: P.100 i P.101 zobowiązani są do dokonania, w drodze aneksu, zmian tych produktów w załączniku nr 1 do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej – zaopatrzenie w wyroby medyczne, zawartej ze Śląskim OW NFZ.
Fundusz przypomina, że zmianie uległa także nazwa ww. wyrobów medycznych. Wobec tego, w przypadku gdy nazwą handlową produktu użytą w załączniku nr 1 do umowy jest nazwa wyrobu z rozporządzenia, należy również dokonać jej zmiany.

Ponieważ rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie wchodzi w życie z dniem 3 marca 2018 r. nie wolno realizować zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne wprowadzone bądź zmienione ww. rozporządzeniem przed tym dniem. Śląska Izba Aptekarska wyjaśnia, że należy dokonać na portalu NFZ aneksu obecnego zestawu wyrobów medycznych, jeśli w obecnym zestawie produktów nie ma pozycji asortymentowej w cenie limitu (w grupie P.100 - 0,85 PLN a w grupie P.101 - 1 PLN, uwaga limit dla wniosków realizowanych na podstawie Ustawy za Życiem -47DN wynosi 1 PLN) dodając przynajmniej po 1 asortymencie w cenie limitu w każdej z grup. Po dodaniu tych pozycji do obowiązującego zestawu produktów na portalu należy przekazać go do NFZ. Po przekazaniu należy złożyć w kancelarii NFZ pismo informujące, że został wygenerowany nowy zestaw produktów handlowych - tłumaczy SIA.

Komunikat ŚIA jest jasną wykładnią tego, że rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, oznacza de facto obniżke limitów cenowych w pozycji P100 oraz P101, także dla dzieci niepełnosprawnych korzystających z dobrodziejstw Ustawy za Życiem.

Źródło: www.rynekaptek.pl
REKLAMA