Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

W UK co 45 minut na raka prostaty umiera mężczyzna
2018-02-12

Po raz pierwszy liczba mężczyzn umierających z powodu raka stercza przekroczyła w Wielkiej Brytanii liczbę kobiet umierających na raka piersi.

Rak prostaty wspiął się w brytyjskim rankingu najbardziej zabójczych nowotworów na miejsce trzecie (po raku płuca i jelita grubego). Takie dane opublikował Prostate Cancer w UK. Z powodu raka stercza umiera rocznie 11 819 mężczyzn. Rak piersi zabija 11 442 Brytyjek rocznie.

Od 1999 r. wskaźnik zgonów na raka piersi w UK systematycznie się zmniejsza. To zasługa badań przesiewowych oraz ogromnych inwestycji w nowe metody terapii. Tego samego nie można powiedzieć o raku prostaty. Choć i w tym przypadku obserwujemy niezaprzeczalny postęp, sama liczba prac naukowych dotyczących raka piersi jest ponad dwukrotnie wyższa niż tych na temat raka prostaty. 

Wzrost liczby mężczyzn umierających na raka gruczołu krokowego to jednak przede wszystkim efekt starzenia się populacji. Z punktu widzenia indywidualnego chorego, sytuacja wygląda znacznie lepiej niż ćwierć wieku temu - w latach 90. szanse na przeżycie 10 lub więcej lat od zdiagnozowania tego nowotworu były 2,5 razy mniejsze niż obecnie.

Według wyliczeń ekspertów z Prostate Cancer UK, brytyjskie badania nad rakiem prostaty potrzebują inwestycji w wysokości ok. 120 mln funtów w ciągu najbliższych 8 lat, aby do 2026 roku udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu tego nowotworu o połowę.

Źródło: www.medexpress.pl
REKLAMA