Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Lek na tasiemca niszczy komórki raka prostaty
2017-11-23

Zespół naukowców z Norwegii odkrył, że Nitazoksanid, lek stosowany w terapii tasiemczyc czy lambliozy, zwalcza raka prostaty.

Nitazoksanid (NTZ) blokuje w komórkach nowotworowych ważny szlak sygnałowy i zahamowuje ich wzrost. Rzadko kiedy naukowcy odkrywają związek, który obiera na cel specyficzne cząsteczki tak precyzyjnie jak nitazoksanid.

W komórkach raka prostaty i jelita grubego występuje dużo aktywowanej β-kateniny. Aktywacja tego białka sprawia, że komórki dzielą się w szybkim tempie. Przez β-kateninę komórki nowotworowe stają się też bardziej oporne. Eksperymenty wykazały jednak, że NTZ rozkłada aktywowaną β-kateninę, co z kolei stymuluje układ odpornościowy do atakowania komórek rakowych.

Obecnie naukowcy pracująnad wzmocnieniem immunoterapii za pomocą mechanizmów odkrytych dzięki NTZ.

Źródło: www.rynekaptek.pl

REKLAMA