Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Nowotwory układu moczowo-płciowego są coraz częstsze
2017-11-19

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa nowotwory układu moczowo-płciowego stają coraz częstsze, ale można im zapobiegać i skutecznie leczyć.

Nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego stwarzają duże trudności diagnostyczne i zwykle rozpoznawane są dopiero w zaawansowanym stadium. Rak gruczołu krokowego, rak pęcherza, rak nerki - ta trójka stanowi mniej więcej jedną czwartą nowotworów złośliwych u mężczyzn. U kobiet ten odsetek jest wyraźnie mniejszy (5-6 proc.). Wśród mężczyzn dominuje rak stercza (prostaty), potem w kolejności są rak pęcherza moczowego i rak nerki.U kobiet rak nerki i rak pęcherza moczowego występują niemal równie często.

W leczeniu tych nowotworów nastąpiło wiele rewolucji, co spowodowało bardzo wyraźny postęp w leczeniu każdego z trzech uroonkologicznych nowotworów. Największy w przypadku raka prostaty, nieco mniejszy w raku nerki, najmniejszy w raku pęcherza.

Aby zwrócić uwagę na zdrowie mężczyzn, co roku w listopadzie organizowana jest akcja "Movember". Zainicjowana kilka lat temu w Australii, miała zwrócić uwagę na zdrowie mężczyzn. Grupa pasjonatów postanowiła, że nie będą golić wąsów od 1 listopada przez miesiąc - mówił dr Roman Sosnowski z Kliniki Nowotworów Układu Moczowego Centrum Onkologii w Warszawie.

Nazwa ''Movember'' jest połączeniem angielskich nazw listopada (november) oraz wąsów (moustache). Na całym świecie ponad 5 milionów osób zaangażowanych jest do tej pory w kampanię, która ma za zadanie budować właściwą świadomość zdrowotną mężczyzn. Głównie dotyczy to raka prostaty, ale nie tylko - także raka jądra i zaburzeń sfery życia seksualnego. Do Polski ta akcja dociera powoli, ale już niektórzy rzeczywiście zapuszczają wąsy.


Źródło: http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Ta-trojka-to-jedna-czwarta-nowotworow-zlosliwych-u-mezczyzn,178568,1013,1.html

 
REKLAMA