Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

NTM - nie wstydź się, działaj!
2017-09-21

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy niemal 1/3 dorosłych kobiet, choć niewiele z nich się do tego przyznaje. Nagłe, mimowolne związane z wysiłkiem wyciekanie moczu wciąż bywa niestety tematem tabu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może być spowodowane nadmiernym rozciągnięciem pochwy, co skutkuje zmianą kąta nachylenia cewki moczowej, a także wynikać z osłabienia mięśni Kegla Schorzenie objawia się mimowolnym wyciekaniem moczu, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Najczęściej więc zdarza się w trakcie podnoszenia przedmiotów, kichania, wybuchu śmiechu czy ataku kaszlu. Do czynników ryzyka zalicza się: porody, starszy wiek, przebyte zabiegi ginekologiczne, otyłość, przewlekłe choroby związane z intensywnym kaszlem i przyjmowanie niektórych leków (diuretyków, leków przeciwlękowych i hipotensyjnych).
Niektóre kobiety radzą sobie z problemem, nosząc nieustannie wkładki higieniczne. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, ponieważ nieleczone nietrzymanie moczu może doprowadzić do zapalenia układu moczowego czy zmian skórnych w obrębie krocza. Panie, które zmagają się z tą dolegliwością, często skarżą się też na nieprzyjemny zapach moczu, który wywołuje wstyd i zażenowanie. Nietrzymanie moczu wpływa negatywnie na wszelkie aspekty społeczne, pracę zawodową i życie seksualne.
Przede wszystkim trzeba zacząć działać – lekarz zazwyczaj stawia diagnozę na podstawie szczegółowego wywiadu i kilku badań diagnostycznych. Potem dobiera odpowiednią metodę leczenia.

Metody slingowe

Jest to grupa zabiegów małoinwazyjnych ,przeprowadzanych najczęściej w znieczuleniu dożylnym w połączeniu ze znieczuleniem miejscowym. Polegają na chirurgicznym wprowadzeniu taśmy polipropylenowej pod cewkę moczową drogą przezpochwową w celu jej podparcia. Skuteczność zabiegów przy właściwej kwalifikacji pacjentek sięga 95%. Problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie powinien nas dyskwalifikować z życia zawodowego, sportowego, ani w żaden sposób ograniczać. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mamy do wykorzystania większy arsenał możliwości. Czasem 10-30 minutowy zabieg może zmienić nasze życie o 180 stopni.

Metoda HIFU

HIFU, (High Intensity Focused Ultrasound) to jedna z najnowocześniejszych, nieinwazyjnych metod walki z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Polega na zastosowaniu fal ultradźwiękowych o wysokim natężeniu, które oddziałują głęboko aż do poziomu powięzi i tkanki mięśniowej, wymuszając jej regenerację i nie uszkadzając przy tym śluzówki pochwy. Zabieg ten można stosować zarówno prewencyjnie, jak również po wystąpieniu pierwszych objawów nietrzymania moczu. Zabieg nie wymaga znieczulenia i jest bezbolesny. Technologia ta wydaje się być bardzo obiecująca w ginekologii plastycznej i staje się powoli alternatywą dla lasera.

Laserowa rewitalizacja pochwy

Zabieg tzw. odmłodzenia pochwy dedykowany jest przede wszystkim kobietom po porodzie drogami natury, które nie odzyskały napięcia typowego dla struktury i parametrów dróg rodnych sprzed ciąży, a także paniom w okresie okołomenopauzalnym, u których doszło do spadku napięcia pochwy w wyniku starzenia się organizmu. Zabieg jest bezbolesny, a efekt utrzymuje się do około dwóch lat. Polega na naświetlaniu tkanek pochwy laserem CO2.Wiązka laserowa stymuluje kolagen w błonie śluzowej pochwy , dzięki czemu tkanki stają się bardziej napięte i elastyczne. Obwód pochwy się zmniejsza, a co za tym idzie – wzrasta zadowolenie z życia seksualnego. Efekty rewitalizacji odczuwalne są po miesiącu. Wykorzystanie lasera w okolicach cewki moczowej i przedniej ściany pochwy znacząco poprawia komfort życia i jest przedmiotem badań w zakresie ich skuteczności w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.
Nowością w ginekologii plastycznej jest połączenie obu zabiegów, które kompleksowo działa zarówno na tkankę mięśniową jak i na śluzówkę pochwy oraz okolice cewki moczowej zapewniając tym samym lepszy efekt niż zabieg pojedynczy.


Źródło: http://ohme.pl/zdrowie/wysilkowe-nietrzymanie-moczu-powod-dzialania-wstydu/
REKLAMA