Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

REKLAMY

 

 

 

 

Wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu - różnice
2017-04-21

Nietrzymanie moczu to wciąż temat tabu. Ta dolegliwość bardzo obniża komfort życia, ale można ją skutecznie leczyć.
Wśród rodzajów NTM, specjaliści wyróżniają nietrzymanie moczu wysiłkowe i naglące.

"W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu brak kontroli nad moczem jest spowodowany osłabieniem zwieraczy cewki moczowej i mięśni dna miednicy. W takiej sytuacji by doszło do niekontrolowanego wycieku moczu wystarczy niewielki wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład w efekcie nawet niewielkiego wysiłku fizycznego czy tak prozaicznych czynności, jak kaszel, kichnięcie lub śmiech" – tłumaczy dr Piotr Dzigowski, urolog.

Nadreaktywność pęcherza moczowego i nietrzymanie moczu z parć naglących jest spowodowane niezależnymi od naszej woli skurczami pęcherza. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość odczuwa wówczas silną, nieodpartą potrzebę natychmiastowego udania się do toalety.

Takie sytuacje często przytrafiają się osobom zmagającym się z infekcjami dróg moczowych, cukrzycą czy zaburzeniami hormonalnymi. Mogą być również efektem przyjmowania niektórych leków, konsekwencją niektórych chorób neurologicznych czy przebytych urazów.
Wszystkie, bez wyjątku, wymagają konsultacji lekarskiej i leczenia.


Źródło: http://polki.pl/zdrowie/choroby,wysilkowe-i-naglace-nietrzymanie-moczu-co-rozni-te-przypadlosci,10411348,artykul.html
 


REKLAMA